Bez kategorii
zanieczyszczenie powietrza

9 na 10 mieszkańców Ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Ponad 90 procent ludzi na świecie oddycha nadmiernie zanieczyszczonym powietrzem, wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Życie w takim środowisku wiąże się zaś ze zwiększeniem m.in. liczby udarów, chorób serca, raka płuc, alergii czy astmy. WHO szacuje, że aż ok. 3 mln zgonów rocznie ma związek właśnie z zanieczyszczonym powietrzem. Niemal 90 procent tych zgonów ma miejsce w krajach o niskim lub średnim dochodzie, a prawie dwa na trzy zgony w regionie Azji Południowo-Wschodniej lub zachodniego Pacyfiku.

Najnowszy raport WHO wskazuje, że aż 92 procent mieszkańców naszej planety na co dzień oddycha powietrzem, które przekracza dobowe normy w zakresie zawartości drobnych cząstek stałych (tzw. PM2,5). Najbardziej problem ten dotyka obywateli i rezydentów krajów Azji Południowo-Wschodniej, wschodniej części basenu Morza Śródziemnego oraz Zachodniego Pacyfiku. Warto przy tym dodać, że polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. W pierwszej dziesiątce tej niechlubnej klasyfikacji znajduje się aż siedem (!) miast położonych w granicach naszego kraju. Są to kolejno: Żywiec (miejsce 1.), Pszczyna (miejsce 2.), Rybnik (miejsce 4.), Wodzisław Śląski (miejsce 5.), Opoczno (miejsce 6.), Sucha Beskidzka (miejsce 7.) oraz Godów (miejsce 8.). Na miejscu 11. uplasował się zaś Kraków!

Generalnie według raportu WHO, poza Ameryką Północną i Południową, we wszystkich innych regionach świata mniej niż 20 procent ludności oddycha powietrzem, które spełnia normy Światowej Organizacji Zdrowia. Raport przygotowano na podstawie danych zebranych w trzech tysiącach miejsc rozsianych po całym świecie. W pracach nad nim brali udział naukowcy z Uniwersytetu w Bath (Wielka Brytania).

Raport WHO nie tylko straszy, ale również daje wskazówki, jak zmienić ten tragiczny stan rzeczy. Kluczem do sukcesu jest wypracowanie „bardziej zrównoważonych systemów transportu, zarządzania odpadami”, a także inwestycje w „wykorzystywanie przez gospodarstwa domowe nowocześniejszych pieców i czystszych paliw, a także energię odnawialną i redukcję zanieczyszczeń”.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Arek Stachura
Load More In Bez kategorii

Check Also

Krakowskie powietrze będzie ratowane

Aktywiści związani z Polskim Alarmem Smogowym triumfują. Wojewódzki ...