Ciekawostki, Styl życia, Wiedza
Zero Waste - Słoik odpadów uzbieranych przez 4-os. rodzinę przez rok 2014

Filozofia życia wg zasad „zero waste”

We współczesnym świecie mało kto wyobraża sobie życie bez śmieci. Zastanówmy się przez chwilę ile sami produkujemy odpadków każdego dnia? Ile razy w ciągu tygodnia wyrzucamy pełen worek na śmietnik? Ile takich worków wyprodukowanych przez nas trafia comiesięcznie na wysypisko, na którym będzie się rozkładać setki lat? Te ilości są przerażające! A co jeśli powiem wam, że można żyć we współczesnym świecie produkując jedynie jeden niewielki słoik odpadów rocznie i to jeszcze w 4-osobowej rodzinie?

Jeśli nie wierzycie, że to jest osiągalne proponuję przeczytać co nieco o Bea Johnson – autorce bestsellera „Zero Waste Home” – książki, która od początku do końca zdradza jak ułożyć sobie życie wg filozofii „zero waste”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „zero strat”. A co to oznacza w praktyce? Jak można przeczytać na samej górze strony www.zerowastehome.com „zero waste” można rozwinąć w 5 prostych punktów: Refuse (odmawiać), Reduce (redukować), Reuse (ponownie używać), Recycle (poddawać recyklingowi), Rot (gnić). Jak mówi dopisek do tych punktów „and only in that order” – czyli „stosować jedynie w takiej kolejności”. To jest klucz do sukcesu i skutecznego wprowadzenia „zero waste” w swoje życie.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym pojęciom. „Refuse” czyli odmawianie w tym przypadku polega na powstrzymywaniu się od nabywania rzeczy, które chcemy, ale nie musimy ich mieć. Oczywiście to wymaga wyrzeczeń i z pewnością nie spodoba się osobom, które spontanicznie lubią kupować sobie różne rzeczy. W przypadku „zero waste” zakupy muszą być zdecydowanie bardziej przemyślanie, a części produktów nie należy kupować w ogóle, nawet jeśli mamy na to ochotę. Priorytet mają zatem produkty, które potem można w jakikolwiek sposób przetworzyć. Jeśli jest to niemożliwe należy z nich zwyczajnie zrezygnować.

Państwo Johnson w ich domu Zero Waste Home

Państwo Johnson w ich domu Zero Waste Home

Drugi punkt filozofii „zero waste” czyli „reduce” również odnosi się do nabywania dóbr materialnych i oznacza ograniczenie w ich kupowaniu. To niestety kolejne wyrzeczenie – mamy do wyboru albo zrezygnować całkiem z zakupu, albo – jeśli jest już możliwość kupna to zredukować ich ilość. Najlepszym tego przykładem jest kupowane produktów spożywczych. Wielu ludzi w Polsce jeździ do supermarketów, w których robi pełne kosze zakupów. Pół biedy jeśli zakupy spożywcze zostaną zużyte lub zjedzone „na czas”, ale z doświadczenia wiemy, że często zalegające produkty, którym skończy się data ważności zwyczajnie trafią do kosza. Aby zatem ograniczyć takie sytuacje kupujmy tylko to i tylko w takich ilościach, które są nam całkowicie niezbędne. Warto również pamiętać, że to odnosi się również do innych rzeczy jak np. ubrania… Zapomnijcie zatem o szafie wypchanej po brzegi ubraniami.. niestety.

Trzeci punkt „reuse” polega na ponownym używaniu niektórych rzeczy. W dużym uproszczeniu chodzi tu głownie o kupowanie rzeczy wielorazowych i całkowita rezygnacja z jednorazowych. Przykładów jest wiele: od wielorazowych toreb na zakupy, po wielorazowe maszynki do golenia, długopisy z wymiennym wkładem itd. Tutaj akurat nie jest ciężko zmienić swoje przyzwyczajenie. Fakt – wielorazowe produkty kosztują nieco więcej, ale ich koszt amortyzuje się z każdym dniem ich używania.

„Recycle” to dobrze znany termin recyklingu, czyli terminu odnoszącego się do ponownego wykorzystywania rzeczy, które w swoim założeniu wcale nie miały być wielorazowe (w odróżnieniu od „reuse”). Trzeba tutaj również zaznaczyć, że recykling może prowadzić do używania rzeczy w innym zastosowaniu niż były poprzednio zaplanowane co otwiera całą gamę możliwości. Każdy produkt, który można modyfikować ręcznie w domowych warunkach może nam posłużyć do stworzenia czego innego, co w normalnych okolicznościach moglibyśmy kupić. Ponownie wchodzi tutaj aspekt wyrzeczeń, z którymi żyjący wg zasad „zero waste” muszą się pogodzić.

Ostatni element układanki – „rot” – oznacza wprost: „gnicie”. Rzeczy, których nie da się ponownie użyć lub zrecyklingować to najczęściej artykuły spożywcze, zużyty papier, rośliny itp. Wszystkie tego typu produkty możemy składować w postaci kompostu, który rzecz jasna sami powinniśmy sobie stworzyć. Jeśli mieszkamy w domu z podwórkiem nie powinniśmy mieć problemu z wyznaczeniem miejsca, w którym powinno składować się tego typu odpadki. W naturalnych procesach gnicia na powietrzu i pod wpływem temperatur będę one ulegać naturalnemu rozkładaniu i po jakimś czasie mogą zostać użyte do nawożenia ziemi na polu, w ogrodzie lub trawnika zatem ponownie mogą się przydać do konkretnych celów.

Dom państwa Johnson

Dom państwa Johnson


Spytacie zapewne: po co te wszystkie wyrzeczenia? Przede wszystkim po to, by – będąc odpowiedzialnym za zanieczyszczanie naszej planety – ograniczyć do minimum produkcję odpadków, które piętrzą się na wysypiskach bez szans na rozłożenie się czasem przez setki lat. Po drugie – można w ten sposób swoje życie zmienić na lepsze. Jak mówi sama prekursorka (choć za taką się nie uznaje) Bea Johnson„po wprowadzeniu zero waste w naszej rodzinie jesteśmy szczęśliwsi i wiedziemy życie oparte o przeżycia i doświadczenia, a nie o posiadanie dóbr materialnych”. Chyba zatem warto, prawda?

Share this Story
 • Zero Waste - Słoik odpadów uzbieranych przez 4-os. rodzinę przez rok 2014
  Ciekawostki Styl życia Wiedza

  Filozofia życia wg zasad „zero waste”

  We współczesnym świecie mało kto wyobraża sobie życie bez śmieci. Zastanówmy się przez chwilę ile sami produkujemy odpadków każdego dnia? Ile ...
Load More Related Articles
Load More By Michał Zieliński
 • humbaki
  Ciekawostki

  Humbaki ocalone!

  W listopadzie 1986 roku na ekranach amerykańskich kin wyświetlano film „Star Trek: Powrót na Ziemię”. W produkcji tej Kapitan Kirk i ...
 • pszczoła miodna
  Ciekawostki

  Pensja pszczoły

  Pszczoła. Niepozorny owad o długości ciała nie większym niż kilkanaście milimetrów. Jak się okazuje, temu niewielkiemu stworzeniu zawdzięczamy bardzo wiele. Jak ...
 • Ciekawostki

  Jednorazowy kubek na kawę nie jest eko!

  Jeśli czytasz teksty na tym portalu, jesteś osobą świadomą w kwestii ekologii. Segregujesz śmieci, starasz się oszczędzać prąd i wodę, zamiast ...
Load More In Ciekawostki

Check Also

Zalewają nas opakowania i plastikowe torby. Co da się z tym zrobić?

Co roku w Polsce na wysypiska śmieci trafia ...