Bez kategorii, Wiedza
Arktyka

Rekordowo mała pokrywa lodowa Arktyki

Najnowsze badania naukowe zmian pokrywy lodowej Artkyki pokazują, że globalne ocieplenie nie zwalnia. Zmniejsza się ona w zastraszającym tempie. Do takich wniosków prowadzi analiza danych satelitarnych dokonana przez US National Snow and Ice Data Center (Amerykańskie Narodowe Centrum Badania Śniegu i Lodu) w Boulder w stanie Kolorado.

Najnowsze obserwacje wskazują, że 10 września bieżącego roku lód pokrywał powierzchnię ok. 4,14 mln kilometrów kwadratowych Arktyki. Gorzej było tylko w 2012 roku wskazują naukowcy. Zasięg morskiej pokrywy lodowej w czasie arktycznego lata uważa się za jeden ze wskaźników globalnych zmian klimatu. Pokrywa lodowa Arktyki rośnie jesienią i zimą. Gdy wraz z wiosną przychodzi więcej słońca, a co za tym idzie, wyższe temperatury, lód zaczyna się topić. Proces ten trwa przez całe arktyczne lato.

Jeszcze w czerwcu i lipcu tego roku wszystko wskazywało, że nie będzie tak źle. To właśnie w ciągu tych dwóch miesięcy pokrywa lodowa topnieje zwykle najszybciej, co związane jest z trwaniem polarnego dnia, a więc i ciągłym wystawieniem lodu na działanie promieni słonecznych. W tym roku więcej niż zwykle dni było jednak pochmurnych, co ograniczyło ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni lodu i wody. Niestety stało się inaczej. Wynikać mogło to z faktu, że również zimowa pokrywa lodowa była w tym roku wyjątkowo mała. Jak wynika z danych dostarczonych przez NASA 24 marca 2016 roku zajmowała ona tylko 14,52 mln km kwadratowych. Tak niskiej wartości nie odnotowano jeszcze od czasu rozpoczęcia obserwacji satelitarnych w 1989 roku.

Naukowcy z NASA podkreślają, że wszystkie trzynaście rekordowo małych pomiarów miało miejsce w ostatnich trzynastu latach. Ostatni okres to również czas rekordów średniej temperatury na całej powierzchni planety.

Share this Story
  • Arktyka
    Bez kategorii Wiedza

    Rekordowo mała pokrywa lodowa Arktyki

    Najnowsze badania naukowe zmian pokrywy lodowej Artkyki pokazują, że globalne ocieplenie nie zwalnia. Zmniejsza się ona w zastraszającym tempie. Do takich ...
Load More Related Articles
Load More By Arek Stachura
Load More In Bez kategorii